Jaki kolagen wybrać? Dlaczego kolagen rybi jest najlepszy?

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w organizmie. Nie wystarczy tylko zdać się na organizm, warto poddać się suplementacji. Co wybrać? Wybieramy Kolagen poprowadzi Cię po wyboistej drodze, pełnej kolagenów. Wyjaśnijmy raz, a dobrze – jakie są typy kolagenów i czy to prawda, że kolagen rybi jest najlepszy?

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko, które odgrywa ważną rolę w procesie usztywniania się tkanek miękkich. Ujmując to dokładniej – stanowi on niemal 30% wszystkich białej produkowanych przez ludzki organizm. To jeden z głównych składników tkanki łącznej. Znajduje się w każdej tkance organizmu – jeśli przestaniemy go produkować, uwidocznią się różne niepokojące zmiany.

Jak wygląda kolagen w ciele człowieka? Ma charakterystyczną strukturę, złożoną z trzech spiralnie zwiniętych łańcuchów polipeptydowych (tzw. trójspiralna helisa kolagenowa). Są one dodatkowo otoczone aminokwasami i niehelikalnymi fragmentami. 

Funkcje kolagenu:

  • odpowiedzialny za nawilżenie, sprężystość skóry, spłyca zmarszczki,
  • wpływa na dobrą kondycję kości, mięśni, stawów,
  • przyspiesza gojenie ran, blizn,
  • wzmacnia skórę, paznokcie, włosy,
  • pomaga pozbyć się niechcianego cellulitu, rozstępów,
  • redukuje przebarwienia i błonę śluzową
  • odpowiada za szybszą regenerację po intensywnym treningu – niezbędny dla sportowców

Jaki kolagen wybrać?

Regularna suplementacja kolagenu to podstawa. Wybór powinien być jednak uzależniony od potrzeb i oczekiwań osoby potrzebującej. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kolagenu:

  • wartościowy kolagen typu I – jest w stanie uzupełnić nawet do 90% wszystkich białek kolagenowych,
  • oryginalny kolagen typu II – dla osób, które chcą poprawić elastyczność i zwiększyć ruchliwość stawów. 

Najpopularniejsze typy kolagenu to:

  • kolagen wołowy (bydlęcego) lub wieprzowy,
  • kolagenu rybi.

Rybi kolagen – wiedza w pigułce

Twoja wiedza na temat dobroczynnego kolagenu jest coraz większa, gratulacje! Poznasz teraz kluczowe informacje na temat rybiego kolagenu – niezaprzeczalnie jednego z najlepszych typów suplementacji!

Rybi kolagen (jako suplement) zbudowany jest z nietypowej konfiguracji aminokwasów (glicyny, proliny…). Jego wiązania chemiczne między poszczególnymi włóknami są dość rzadkie – a przynajmniej rzadsze niż w przypadku kolagenu ze skór bydlęcych czy wieprzowych. Wiąże się to z wyższą rozpuszczalnością tego białka. Czy to dobrze? Jak najbardziej! Oznacza to, że suplementy w formie kolagenu rybiego będą szybciej i lepiej przyswajalne przez organizm. To jednak nie wszystko! W przeciwieństwie do kolagenu bydlęcego czy wieprzowego kolagen morski wykazuje podobną budowę strukturalną do kolagenu wytwarzanego przez ciało człowieka. 

Różnice między kolagenem rybim a kolagenem wieprzowym a wołowym

Kolagen wieprzowy i bydlęcy był niegdyś chętnie stosowany w medycynie estetycznej. Wykorzystywany był do klasycznych zabiegów, typu usuwanie bruzd nosowo-wargowych czy zmarszczek poziomych na czole. Obecnie obie substancje są wypierane przez kolagen syntetyczny oraz kwas hialuronowy. 

Stańmy więc na ringu! Z jednej strony – nieco przestarzały już – kolagen wieprzowy i bydlęcy. Przy drugim słupku – nowoczesny kolagen rybi. Istnieje spora różnica w działaniu tych białek. Wynika na z budowy i właściwości. 

  • Kolagen wieprzowy i bydlęcy charakteryzuje się większą stabilnością włókien kolagenowych. Gęsty i wytrzymały – zapewne wygra, prawda? Nic bardziej mylnego.
  • W przypadku kolagenów najważniejsza jest podatność na rozpuszczanie się – im wyższa rozpuszczalność, tym lepsza przyswajalność do skóry. 
  • Jak już się dowiedziałaś wcześniej, kolagen rybi ma bardzo wysoką podatność na rozpuszczanie się. A zatem – wygrywa tę potyczkę.

To jednak nie wszystko. Sprawdźmy budowę każdego z białek:

  • Kolagen wołowy i wieprzowy ma porozbijane, ułożone bardzo chaotycznie helisy. Z kolei – jak już wiesz – kolagen rybi ma uporządkowaną trójspiralną helisę kolagenową. Pierwszy nie jest aktywny biologicznie, a drugi – jest. 
  • Kolagen rybi oficjalnie wygrywa. Tylko z jego obecnością da się stworzyć super-kosmetyk i super-suplement!

Jak kolagen rybi wpływa na cechy skóry twarzy?

Kolagen rybi bywa nazywany białkiem młodości. Wydaje się on idealnym źródłem tego białka, ponieważ jest tani, ekologiczny i ma wyjątkowo wysoką zawartość kolagenu. Jego właściwości zawdzięczamy peptydom kolagenowym z łusek ryb (FSCP – fish-scale collagen peptides). Cięższe z nich wykazują większość zdolność do przenikania przez skórę, a ich struktury spiralne wydają się znajdować w korzystniejszym ułożeniu. Jak to działa? Cięższe FSCP efektywnie przenikają warstwę zrogowaciałą naskórka, a następnie sam naskórek i skórę właściwą. W odpowiednim miejscu aktywują fibroblasty i – w rezultacie – przyspieszają syntezę kolagenu. 

To nie wiadomości wyssane z palca! Badania na temat wyjątkowego działania peptydów kolagenowych FSCP (a dokładniej efektywności ich przenikania przez skórę) były omawiane przez grupę tajwańskich badaczy, m.in. z National Taiwan Ocean University, Academię Sinica i Instytut Badań nad Rybołówstwem. Wnioski są następujące: suplementy i preparaty z FSCP powinny spotkać się z dużym zainteresowaniem ze strony firm kosmetycznych. Czy tak jest? Gdzie można znaleźć kolagen rybi dobrej jakości?

Jeden z moich ulubionych preparatów z kolagenem rybim do zastosowań na twarz opisywałam już na blogu 2 lata temu. Mowa oczywiście o kolagenach marki Collife, a właściwie Collife Collagen White i Collife Collagen Black. Z tego co mi wiadomo oba zawierają hydrat kolagenu rybiego ze skór ryb morskich.

Gdzie można odnaleźć najlepszy kolagen rybi do twarzy?

Nikt nie zna się lepiej na kolagenie niż specjalistyczny sklep dedykowany naturalnemu kolagenowi – Wybieramy Kolagen. Grupa ekspertów od kolagenu stworzyła ranking najlepszych kosmetyków kolagenowych, suplementów diety z kolagenem na urodę lub stawy, suplementów kolagenowych uzupełniających zbilansowaną dietę. 

Dajemy zielone światło produktom cenionych marek. W ofercie mamy 27 kolagenów działających na skórę, włosy, paznokcie. Nie brakuje także żeli (aż 17!) z kolagenem rybim. Filtrujemy produkty z kolagenami tak, by przedstawiać tylko te z najwyższym stopniem rozpuszczalności i najcięższymi FSCP. 

Jak uzupełnić niedobory kolagenu?

Jeśli zależy Ci na pięknej, miękkiej, sprężystej, elastycznej i jędrnej skórze (w niemal każdym wieku), musisz zaufać suplementom kolagenowym. Tylko one pomogą w przyspieszeniu produkcji kolagenu w skórze, co skutkować będzie młodą i promienną cerą. 

Suplementacja kolagenu wygląda następująco:

  • Masz do wyboru suplementy z kolagenem bydlęcym, wieprzowym i rybim.
  • Badania dowodzą, że kolagen rybi (zawierający liofilizat kolagenu rybiego z bardzo ważnymi peptydami sygnałowymi) działa szybciej i lepiej. Więcej o tym, dlaczego warto zdecydować się na niego, przeczytasz w artykule o tym, dlaczego kolagen rybi jest najmocniejszy. 
  • Powinnaś zatem stosować kosmetyki, które zawierają czysty kolagen rybi wysokiej jakości.
  • Dodatkowo warto zadbać o dietę – bogatą w witaminę C, E i A, a także związki krzemu i flawonoidy. Sposobem na dostarczenie do organizmu kolagenu wołowego i wieprzowego jest spożywanie kolonek, świńskich skórek, kurzych łapek. Nie zapominaj o oczyszczonych rybich skórach!

Jeśli zależy ci na szybszych i – niestety – bardziej inwazyjnych metodach, możesz udać się do gabinetów medycyny estetycznej na zabiegu wypełnienia zmarszczek kolagenem. Owe zabiegi nie cieszą się jednak już zbyt dużą popularnością (m.in. dlatego, że nie wykorzystuje się wtedy zdrowszego kolagenu rybiego). 

Ciekawe suplementy z kolagenem opisałam w kontekście produktów marki Health Labs Care. Kilka z nich ma właśnie kolagen rybi. Sprawdź który kolagen Health Labs Care wybrać? Opisałam tam nowość, czyli kolagen na stawy FlexMe. Nie zawiera on kolagenu rybiego, a kolagen z kurzych łapek. Takie rozwiązanie w kontekście stawów wydaje się być atrakcyjniejsze, bo kolagen z kurzych łapek zawiera kolagen typu II.